A csontok minősége a genetikai adottságoktól is nagymértékben függ. Egyes családokban az osteoporosis sokkal gyakrabban fordul elő, mint másoknál. Ha az anya ilyen betegségben szenved, a gyerekeknek már korán fel kell készülniük a megelőzésre. Azonban az esetek egy részében nem elsősorban genetikai hajlamról van szó, hanem a családi szokások átörökítéséről.
A genetikai kutatások szerint a csontozat fiatalkori maximális tömegének kialakulásában, illetve a későbbi csontvesztés mértékében több gén is szerepet játszik, mint pl. a D. vitamin-receptor gén, az ösztrogénreceptor gén vay a kollagéngén.
A földrajzi megosztottság is jelentős eltéréseket mutat, amely kapcsolatban lehet a genetikával. A csontritkulásos törések Nyugat-Európában és Új-Zélandon igen gyakoriak, míg pl. Szingapúrban, Jugoszláviában alacsonyak. Az osteoporosis előfordulási gyakorisága a dél-afrikai bantuknál a legalacsonyabb. Az országok közötti eltérések szakemberek szerint- genetikai adottságokon kívül – az étkezési szokásokkal is magyarázhatóak.
A fekete bőrű lakosság (Egyesült Államok) minden esetben magasabb csonttömegértékekkel rendelkeznek, mint a fehér bőrűek. Az ázsiai lakosok csonttömege azonban a fehér bőrűekhez képest is kisebb.
Hazánkban a legveszélyeztetettebbek közé az idősebb (51-75 éves), vékony testalkatú, ülőmunkát végző, mozgásszegény életmódot folytató nők tartoznak.
Ezenkívül nagyobb kockázattal kell számolniuk azoknak a nőknek is, akinél az első menstruáció későn jelentkezett, illetve korán elmaradt (menstruációs évek száma fordítottan arányos a csontritkulás valószínűségével). Azok, akik nem szültek, vagy háromnál több szülésük volt, szintén nagyobb eséllyel szenvedhetnek a betegségben.
Több tanulmány is alátámasztja, hogy a csontritkulásos betegek száma az elmúlt évtizedekben jóval túlhaladta azt a szintet, amelyet a genetikai hajlammal még nem meg tudnánk magyarázni.
Összegezve megállapítható, hogy az osteoporosis hajlama örökölhető, a „néma járvány” jelenleg tapasztalható előfordulási gyakoriságát azonban kismértékben magyarázhatjuk pusztán a genetikával.
Csontritkulás megelőzhető v. meggátolható mákolajjal.